Chleb z garnka

Jeśli sądzisz, ze pieczenie chleba wymaga zdolności i wielu lat praktyki, to dzięki temu super przepisowi zmienisz zdanie. Ten chleb jest tak prosty że naprawdę trzeba się mocno starać żeby go zepsuć.
Jeśli ja potrafię to narysować – to Ty umiesz go upiec 🙂

Czego potrzebujemy:
PRZYGOTOWANIE:
Weź sporą miskę, wrzuć wszystko do środka, porządnie wymieszaj i gotowe! Miskę przykryj folią spożywczą. Tak przygotowane odstaw na 12-18 godzin w ciepłe miejsce. Wiem, że to strasznie długo, na szczęście nie trzeba go pilnować. Ja zawsze przygotowuję je wieczorem – zajmuje to tylko chwilkę. a przez noc ładnie wyrośnie.
Uwaga: Ciasto będzie strasznie klejące i wilgotne (spokojnie, takie ma właśnie być) dla ułatwienia mieszaj je drewnianą łyżką.

Wiesz, że ciasto nadaje się do dalszej obróbki kiedy na powierzchni pojawiło się mnóstwo drobnych bąbelków, ciasto jest ciemniejsze w kolorze i pachnie drożdżami. Przed Tobą najgorsza część pracy – przygotuj sobie na blacie czystą ściereczkę, połóż na niej papier do pieczenia i solidnie posyp mąką podobnie jak swoje dłonie – wyciągnij ciasto (które jest teraz dosyć rzadkie i klei się jak głupie) i uformuj kulę. Oprósz ciasto maką i przykryj ściereczką.
Najlepiej w trakcie całej operacji mieć pod ręką więcej mąki i podsypywać gdzie trzeba.

Teraz wstaw do zimnego piekarnika ( to bardzo ważne!) garnek, w którym będzie piekł się chleb i nagrzej go do 230 stopni Celsjusza. Garnek wstaw przykryty pokrywką – jeśli nie masz takiej, która się nadaje możesz użyć folii aluminiowej.
Najlepsze są porządne stalowe garnki, które mają metalowe uchwyty (w żadnym wypadku plastikowe!!!) i nadają się do piekarnika – ja używam garnka firmy KAPP.

Po 30 minutach, wyjmij gorący garnek i ostrożnie wsadź ciasto do środka i przykryj pokrywką (nie trzeba się za bardzo wczuwać, ważne żeby się nie poparzyć).Nieważne jak ciasto będzie w garnku wyglądało – elegancka kulka czy zupełnie zdefasonowany naleśnik – chleb i tak wyjdzie piękny.

Wstaw garnek do piekarnika na 40-50 minut z pokrywką, potem zdejmij pokrywkę i piecz jeszcze 5-10 minut aż chlebek się z wierzchu smakowicie zbrązowi. Wyjmij chleb z garnka i zostaw do wystygnięcia. Smacznego!

 

Leave a Reply